Danes je vse več povpraševanja po naravnih pristopih za izboljšanje počutja, zato so apiterapevtske komore vse bolj priljubljene. Omogočajo edinstven stik človeka s čebelami in njihovimi pridelki, katerega učinki na psihofizično počutje človeka so bili še do nedavnega nepoznani. Čebelji panj je dobil nov pomen in inovativen način uporabe, za katerega se zanima vse več čebelarjev, apiterapevtov in zdravilskih ordinacij. Ne le bolezni dihal, tudi anksioznost, nespečnost, izčrpanost in ostala psihofizična stanja se lahko izboljšajo s to povsem naravno metodo. Človek je prišel iz narave, zato se vračajmo k naravi, ko iščemo rešitve za um in telo.
Slovenija je ena izmed redkih držav, kjer so apiterapevtske komore (ali krajše apikomore) razširjena in uveljavljena metoda, v zadnjih letih pa je zaznati velik porast tudi po drugih državah. Medikoel ima tu veliko vlogo, saj ima večina apikomor v širši in ožji regiji naše naprave za izvajanje terapije vdihavanja panjskega zraka ter za inhaliranje izhlapnine propolisa – vse skupaj 16 evropskih držav in celo Nova Zelandija.
Inovativnost apiterapije z izvorom v starodavnih znanjih
Apikomore in vdihavanje zraka iz panja predstavljajo obetavno naravno metodo za podporo zdravju, ki združuje starodavno znanje o čebeljih pridelkih z moderno terapevtsko prakso. Že stari čebelarji so ugotovili, da so se po zadrževanju v čebelnjaku zelo dobro počutili. Bili so odpornejši proti prehladom, delo s čebelami pa jih je pomirjalo in jim krepilo življenjsko energijo. Čebelarji so torej tisti, ki so prišli do ideje za izdelavo prostora, v katerem bi se ljudje lahko zadrževali, brez da bi jih popikale čebele. Najbolj zdravilno se je v apikomori priporočljivo zadrževati v obdobju čebelje paše, takrat je zrak napolnjen z eteričnimi olji iz zorečega medu. Podrobneje o sestavi panjskega zraka v tem prispevku.
Kako deluje vdihavanje panjskega zraka
Čebelnjak, center čebelarstva, je kot nalašč za izvajanje aerosolnih terapij z zrakom iz čebeljega panja. Ta terapevtski pristop temelji na prepričanju, da zrak v panju vsebuje številne koristne snovi, ki lahko blagodejno vplivajo na človeško telo. Apikomora je posebna soba, povezana s čebeljim panjem, vendar ločena z mrežo ali filtrom, ki omogoča prehod zraka, ne pa tudi čebel. Vdihavanje zraka iz panja omogoča, da se vdihavajo aerosoli, ki vsebujejo hlapne sestavine medu, propolisa, cvetnega prahu, matičnega mlečka in voska. Z dihanjem panjskega zraka izboljšamo stanje dihal, poleg tega nas apikomore sproščajo ob poslušanju čebeljega brenčanja, kar je ena izmed oblik apiterapije, naravne metode za boljše splošno počutje.
Terapija je primerna za ljudi vseh starosti, predvsem pomaga tistim, ki so kakorkoli izpostavljeni stresu in psihofizičnim naporom, imajo simptome šibkega imunskega sistema ali pa kakršnokoli vnetje dihal.
Kakšne so koristi obiska apikomore?
Zrak iz panja ima številne zdravstvene koristi:
- Aerosoli iz panja vsebujejo antibakterijske, protivirusne in protiglivične spojine, ki lahko pomagajo pri zmanjševanju okužb dihalnih poti.
- Vdihavanje teh spojin lahko pomaga zmanjšati vnetja v telesu, kar je koristno pri boleznih, kot so astma in bronhitis.
- Stik s čebeljimi pridelki krepi imunski sistem in pomaga telesu pri boju proti boleznim.
- Med in propolis kot aromaterapija imata sproščujoč učinek, ki pomaga tudi pri obvladovanju stresa in izboljšanju splošnega počutja.
- Ljudje, ki imajo težave z dihali, poročajo o izboljšanju dihalne funkcije po terapiji v apikomori.
Zakaj je vdihavanje zraka iz panja vse bolj priljubljeno?
Medtem ko je apiterapija starodavna praksa, je znanstvenih raziskav na tem področju relativno malo. Čeprav potrebujemo še več znanstvenih raziskav za popolno razumevanje njihovih učinkov, so prve ugotovitve in izkušnje uporabnikov obetavne. Nekatere študije so pokazale pozitivne učinke vdihavanja aerosolov iz panja na zdravje dihal in splošno počutje. Ena izmed takih je nemška raziskava iz l. 2017, ki potrjuje izjemne lastnosti panjskega zraka. Potrebne so nadaljnje raziskave za boljše razumevanje mehanizmov in optimalnih pogojev za terapijo.
Danes vemo, da obisk apikomore:
- krepi imunski sistem,
- pomaga pri obolenjih dihal,
- deluje proti nespečnosti, depresiji, stresu, migreni, nemirnosti otrok … in
- izboljšuje psihofizično stanje.
Kako poteka terapija v apikomori?
Terapija običajno vključuje sedenje ali ležanje v apikomori in vdihavanje zraka iz panja skozi določeno časovno obdobje, običajno od 30 minut do ene ure. Seje se lahko ponavljajo večkrat tedensko, odvisno od potreb posameznika. Terapija se izvaja v toplejših mesecih (od aprila do septembra) oz. odvisno od vremenskih razmer.
Aerosol v apikomori lahko vdihujemo na dva načina, in sicer prosto ali z uporabo specialnega inhalatorja, ki ga pritrdimo na odprtino v panju. Zdravilni apiaerosol, ki ga vdihujemo, čebele razpršujejo s svojimi krili.
Kam na terapijo vdihavanja panjskega zraka?
Če ste pristaš naravnih metod in želite telo regenerirati, imate akutne ali kronične bolezni dihal (astma, bronhitis, laringitis ipd.), oz. želite izboljšati svoje splošno počutje (utrujenost, stres, anksioznost ipd.), si poglejte seznam in lokacije vseh apiterapevtskih komor ter se naročite na termin. Na tem seznamu so vse apikomore, ki uporabljajo naše inovativne apiterapevtske naprave in imajo po večini tudi certifikat za izvajanje apiterapij s temi napravami.
Povejmo več – vdihnimo zdravje!
Za vdihavanje panjskega zraka boste v apikomori uporabljali nastavek, fiksiran na panj z vgrajenim ventilatorjem, ki samodejno črpa panjski zrak in ni potrebnega nobenega napora – Api aerosol II. Nekatere apiterapevtske komore imajo razširjeno ponudbo in ponujajo tudi inhaliranje izhlapnine propolisa z napravo PropoSteam, ki se jo lahko sicer uporablja kjerkoli (tudi doma). Vdihavanje izhlapnine propolisa deluje antibakterocidno in je izredno učinkovito, saj izboljša stanje dihal že po nekaj vdihih. Lahko pa se ga uporablja v prostoru za dezinfekcijo zraka. Kot tretja metoda v apiterapevtskih komorah pa je ponekod aerosolno terapijo z ultrazvočnim inhalatorjem (ki jo prav tako lahko izvajate sami doma, samostojno). Vendar kombinacija vseh treh metod apiterapije je najbolj celostna in za dihala najboljša, saj vsaka na svoj način prispeva k negi sluznice dihal, zato obisk apikomore pomeni celostno obravnavo in nego dihal na najvišjem nivoju.
Viri
https://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:doc-4ZJF4XHG
https://apiterapije.si/ponudba/apikomora
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1018364721001105
https://janjabee.si/apiterapija/
https://apipripravki.czs.si/
http://apikultura.si/?page_id=129
Add comment