V apiterapiji se za krepitev in ohranjanje človekovega zdravja uporabljajo čebelji pridelki. Za sodobne principe apiterapije je zanimivo tudi poznavanje sestave panjskega zraka. Mešanica plinov v panju je kompleksna in unikatna. Vsebuje številne hlapne spojine, ki jih proizvajajo čebele, kot so feromoni, snovi za odganjanje zajedavcev in plini, ki nastanejo med metabolizmom. Med hlapnimi spojinami v panjskem zraku lahko identificiramo tudi snovi, ki izvirajo iz čebeljih pridelkov (medu, cvetnega prahu, propolisa in voska). Na sestavo panjskega zraka vplivajo tudi materiali iz katerih je zgrajen čebelnjak, saj tudi les in razni premazi oddajajo hlapne snovi. Kot zadnje pa v panj prehajajo tudi snovi iz zunanjega okolja, kot na primer delci zemlje ali izpušni plini, ki prav tako prinašajo hlapne komponente.
Zrak v panju ima poseben vonj, ki omogoča identifikacijo osebkov iz istega panja. Kemijska sestava panjskega zraka odraža tudi zdravstveno stanje čebelje družine. Terapija s panjskim zrakom je uporabna za blaženje simptomov astme, bronhitisa, pljučne fibroze, senenega nahoda in pri infekcijah respiratornega trakta. Vdihovanje panjskega zraka ugodno deluje na celotni organizem, saj krepi delovanje imunskega sistema. Terapija temelji na vdihovanju panjskega zraka, ki je nasičen s hlapnimi snovmi in eteričnimi olji, ki izvirajo iz čebeljih pridelkov. Terapija se izvaja v sončnih dneh med čebelarsko sezono, ko čebele v panj prinašajo nektar ali mano. Priporoča se tudi, da za terapijo uporabimo močno čebeljo družino. V panju se ustvarijo posebni mikroklimatski pogoji. Panjski zrak ima med 70 in 75 % vlažnost in temperaturo med 35 in 37 °C in je idealna za prenos hlapnih snovi. Pred izvajanjem terapije se je o tem nujno potrebno posvetovati z osebnim zdravnikom. Med samo terapijo pa mora biti prisoten zdravnik ali apiterapevt.
Hlapne spojine iz panjskega zraka se lahko analizira s kombinacijo plinske kromatografije in masne spektrometrije. S to analizo so v zraku iz panja zaznali 56 hlapnih snovi, ki jih lahko razvrstimo med maščobne kisline, alkohole, aldehide, estre, etre, hidrokarbone, fenole, ketone, terpene in dušikove spojine.
Vdihavanje panjskega zraka lahko poteka na dva načina. Pri prvem gre za prehod zraka v terapevtsko sobo, kjer lahko oseba počiva, bere ali izvaja druge fizično nezahtevno dejavnost. Pri drugem načinu gre za intenzivno terapijo, pri kateri se uporablja inhalirna maska. Ta način je intenzivnejši in se izvaja krajši čas.
Posebno pozornost je potrebno nameniti osebam z alergijami na cvetni prah. Osebe z alergijami se naj udeležijo terapije s panjskim zrakom le v obdobjih, ko alergene rože ne cvetijo. Potrebno je tudi nadzorovati rastišča alergenih rastlin v okolici objekta, kjer izvajamo apiterapijo. Tovrstna terapije se odsvetuje osebam, ki so alergične na čebelje pridelke.
Uporaba zraka iz panja ni imela neposrednega učinka na delovanje mikroorganizmov. Za odkrivanje protimikrobnega delovanja so na agarne plošče nacepili različne bakterije in jih tretirali s panjskim zrakom. Protimikrobno učinkovitost panjskega zraka so zaznali proti bakteriji Staphyiococcus aureus in MRSA, ne pa tudi proti Klebsiella pneumoniae in Acinetobacter baumannii. S. aureus je bakterija iz rodu stafilokokov, kar pomeni, da jo prepoznamo po okrogli obliki. Povzroča različne bolezni kot so kožne okužbe, pljučnica, meningitis in sindrom toksičnega šoka. MRSA je prav tako okužba s S. aureus, ki je odporna porti antibiotiku meticilinu in nekaterim drugim antibiotičnim zdravilom. Velja za pogosto bolnišnično okužbo.
V nemški raziskavi, ki so jo izvedli Münstedt in sodelavci (2019), so ugotovili, da ljudje slabo poznajo uporabo panjskega zraka v apiterapevtske namene in da so skeptični do uporabe terapije z vdihovanjem panjskega zraka v zdravstvene namene. Do alternativnih načinov zdravljenja, med katere sodi tudi apiterapija in z njo vdihovanje panjskega zraka, so bolj naklonjene ženske v primerjavi z moškimi. Prav tako tovrstni terapiji bolj zaupajo čebelarji oziroma posamezniki, ki imajo v družinskem krogu ali ožjem prijateljskem krogu čebelarje.
Vdihovanje panjskega zraka ima pozitivne učinke na počutje in deluje imunostimulirajoče. Hlapne snovi v panjskem zraku imajo antioksidativno in protimikrobno delovanje. Za nadalje bi bilo potrebno proučiti kakšno učinkovitost imajo hlapne spojine iz panjskega zraka in njihovo dejansko vlogo pri izvajanju terapij s panjskim zrakom. Do sedaj so zabeleženi ugodni učinki terapije za pacienta, znanstveni mehanizmi delovanja pa še niso poznani.
O članku
Avtor članka: Ana Janžekovič, Svetovalka za varno hrano JSSČ
Viri:
Abd El-Wahed A. A., Farag M. A., Eraqi W. A., Mersal G. A. M., Zhao C., Khalifa S. A. M., El-Seedi H. R. 2021. Unravelling the beehive air volatiles profile as analysed via solid-phase microextraction (SPME) and chemometrics. Journal of King Saud University – Science, 33, 101449, 8str.
Plavšić Z. 2021. Efects of beehive´s air in children with hiper reactivity of broncial mucosis. Apitherapy for children internation video conference, Slovenia.
Senge P. 2021. Take a deep breath: Discover Beehive air therapy. Bee Culture, September 2021: 65.
Szczurek A. in Maciejewska M. 2021. Beehive Air Sampling and Sensing Device Operation in Apicultural Applications—Methodological and Technical Aspects. Sensors, 21, https://doi.org/10.3390/s21124019, 18str.
Szczurek A., Maciejewska M., Batog P. 2023. Monitoring System Enhancing the Potential of Urban Beekeeping. Aplied Sciences, 13, 597, https://doi.org/10.3390/app13010597, 21 str.