Apiterapija, ki izhaja iz latinske besede Apis, kar pomeni medonosna čebela, predstavlja povsem naravno metodo zdravljenja z uporabo različnih čebeljih izdelkov, kot so med, propolis, cvetni prah, matični mleček in celo zrak iz panja. Metoda vdihovanja zraka iz panja, poznana kot inhalacija zračne vsebine panja ali ApiAir terapija, se vse bolj uveljavlja kot naravna alternativa za lajšanje različnih zdravstvenih težav. Panjski zrak, njegova sestava in koristi so inovacija v stroki in apiterapiji. Izvedenih in objavljenih je bilo šele prvih nekaj raziskav, ena takih je nemška raziskava prof. dr. Karla Speer in Franziske Kuhn iz Tehnične Univerze Dresden o karakteristiki panjskega zraka. Povzemamo ključne točke raziskave, ki jih je Dr. Kristin Recklies predstavila na 7. simpoziju apiterapije v Berlinu leta 2017. Izvorno predstavitev najdete na dnu tega članka.
Ker smo pri Medikoelu strokovnjaki za apiterapevtsko opremo, dodajamo v članek koristne povezave do naših izdelkov za izvajanje terapije s panjskim zrakom. Želimo omogočiti čimveč čebelarjem in apiterapevtom, ki jih navdušujejo izjemne lastnosti panjskega zraka, ustrezno opremo za enostavno in kvalitetno izvajanje inhalacije aerosola iz panja.
Značilnosti panjskega zraka
Panj predstavlja okolje z visoko vlažnostjo zraka (70–75 %) in konstantno temperaturo okoli 35 °C. Čebele s krili ustvarjajo ventilacijo, ki pomaga širiti hlape, vodno paro in aerosole z aktivnimi snovmi po celem panju. Te lastnosti panja so ključne za terapevtske učinke, ki jih prinaša inhalacija panjskega zraka.
O karakteristikah panjskega zraka, njegovi sestavi in uporabnosti v terapevtske namene si lahko preberete v strokovnem članku “Delci zraka v panju” avtorice Ane Janžekovič, mag. inž. preh., svetovalke na Čebelarski zvezi Slovenije.
Terapevtski učinki in raba inhalacije panjskega zraka
Inhalacija panjskega zraka se priporoča pri številnih zdravstvenih težavah, kot so bronhitis, astma, glavoboli, migrene, seneni nahod, alergije, nevrodermatitis, KOPB (kronična obstruktivna pljučna bolezen), vnetje sinusov, depresija in motnje spanja. Uporabniki poročajo o občutnem izboljšanju simptomov po rednih terapijah, kar je vzpodbudilo zanimanje za to metodo tudi v znanstvenih krogih.
Zgodovina ApiAir terapije
Začetki ApiAir terapije segajo v leto 1920, ko je ruski čebelar opazil pozitivne učinke panjskega zraka med sezono potujočega čebelarstva. To je odkrila tudi družina Hüttner in leta 1989 zgradila prvo zdravilišče, kjer so promovirali terapijo s sloganom »Zdravite se z dihanjem zraka iz panja«
Tehnologija inhalacije iz panja
Za inhalacijo panjskega zraka so razvite posebne naprave, ki zrak iz panja črpajo skozi cev do inhalacijske maske, brez da bi pri tem motili čebele. Tovrstne naprave omogočajo varno in učinkovito uporabo panjskega zraka za terapevtske namene. Te naprave vključujejo filtre za odstranjevanje cvetnega prahu in drugih delcev, nadzor pretoka zraka ter ventil za preprečevanje izdihovanja zraka nazaj v panj. Terapije v panju se izvaja v visoki sezoni delovanja čebel, tj. od maja do septembra, ko je zunanja temperatura višja od 18 °C.
Naprave za inhalacijo panjskega zraka smo razvili tudi pri Medikoelu: Api Aerosol II je najbolj napreden in dovršen model, njegova predhodnika sta Api Aerosol I in Api Aerosol I Plus.
Znanstvene raziskave in vplivni dejavniki
Študije kažejo, da je zračna vsebina panja sestavljena predvsem iz hlapnih organskih spojin (VOC) iz propolisa in voska, s prisotnostjo spojin iz medu. Kvantifikacija vsebnosti določenih spojin, kot so α-pinen, benzaldehid, benzilalkohol, metilbenzoat, nonanal in benzojska kislina, je prvi korak k razumevanju terapevtskih učinkov panjskega zraka
Raziskava merilnega sistema za VOC-je v čebelnjakih
Zasnova merilnega sistema
Raziskava obsega vzpostavitev merilnega sistema za analizo hlapnih organskih spojin (VOC-jev) v čebelnjakih. Sistemska zasnova vključuje:
- Panj z leglom in mednim prostorom: panj je oblikovan po Langstroth velikosti s satovjem v hladni gradnji.
- Merjenja na terapevtskem pokrovu: uporaba lastno izdelanega terapevtskega pokrova za zbiranje vzorcev.
- Dodatne izvrtine: v leglu in mednem prostoru so narejene dodatne izvrtine, ki so zatesnjene s teflonskimi čepi.
Pri poskusih je poudarek na zaprtosti sistema, da se preprečijo izgube ciljnih komponent in kontaminacije s stranskimi vonjavami. Vsi deli sistema, vključno s cevmi in ohišji, so izdelani iz teflona brez vonja ali bakra. Za nadzorni vzorec se uporablja zrak zunaj panja.
Lokaciji raziskave in merilni sistem
- Tehniška univerza Dresden
- Gozdarski botanični vrt Tharandt
Merilni sistem vključuje:
- Vzorčenje zraka in zbiranje VOC-jev.
- Analiza VOC-jev z metodo plinske kromatografije-masne spektrometrije (GC-MS).
- Obdelava podatkov pridobljenih iz analize.
Metode zbiranja VOC-jev (volatilne organske spojine)
VOC-ji so organske spojine, ki lahko hitro izhlapijo. V medu je znanih več kot 600 aromatskih komponent. Raziskava se osredotoča na analizo VOC-jev v zraku iz panja
- Mobilna SPME igla: omogoča enostavno in hitro vzorčenje VOC-jev neposredno iz zraka brez uporabe topil.
- Needletrap (NT): omogoča natančno zbiranje plinastih vzorcev iz panja brez uporabe topil.
- Termodesorpcijske cevi (TD): uporaba termodesorpcijskih cevi za zbiranje VOC-jev.
Za natančno analizo je potrebna optimizacija naslednjih parametrov
- Plinska kromatografija analitska tehnika, ki se uporablja za ločevanje, identifikacijo in kvantifikacijo hlapnih spojin v plinskem vzorcu.
- Vzorčenje VOC-jev: proces zbiranja in priprave vzorcev hlapnih organskih spojin za analizo.
Sestavine v zraku iz panja in kvantifikacija in učinki na človeka
Zrak iz panja vsebuje predvsem VOC-je iz propolisa in voska, vendar so zaznavne tudi komponente medu.
Prva kvantifikacija vsebnosti VOC-jev je izvedena štirikrat v panju. Izmerjene koncentracije posameznih VOC-jev so:
- α-Pinen: 4,57 ± 1,05 ng/L
- Benzaldehid: 0,90 ± 0,29 ng/L
- Benzil alkohol: 0,30 ± 0,09 ng/L
- Metil benzoat: 0,50 ± 0,09 ng/L
- Nonanal: 0,88 ± 0,37 ng/L
- Benzojska kislina: 1,47 ± 0,20 ng/L
Ta študija omogoča boljše razumevanje prisotnosti in količine VOC-jev v čebelnjakih ter njihove potencialne učinke na človeka.
Zaključek
Raziskave kažejo, da ima inhalacija panjskega zraka, bogatega s hlapnimi organskimi spojinami iz propolisa, voska in medu, velik terapevtski potencial. Merilni sistemi za analizo v čebelnjakih omogočajo natančno kvantifikacijo teh spojin, kar je ključnega pomena za razumevanje njihovega vpliva na zdravje ljudi. Inhalacija panjskega zraka se že uporablja za lajšanje simptomov pri številnih zdravstvenih težavah, vendar ostaja priznanje te metode kot uradne zdravstvene terapije izziv. Z nadaljnjimi raziskavami in optimizacijo merilnih metod bi lahko ApiAir terapija postala pomemben del naravnega zdravljenja, ki bi ga podpiral tudi zdravstveni sistem. Čarobnost panjskega zraka tako predstavlja novo priložnost za zdravljenje in izboljšanje kakovosti življenja mnogih ljudi.
Vir
- Recklies, K., Kuhn, F., & Speer, K. (2017). Karakterizacija zračne vsebine panja. Predavanje na 7. simpoziju apiterapije, Berlin, 18. november 2017.