Nadlaktni merilnik krvnega tlaka SE 6500 z neinvazivno tehniko meri diastolični in sistolični krvni tlak ter srčni utrip. To izvaja s pomočjo napihljive manšete ki jo uporabnik ovije okoli nadlahti. Manšetni obseg je omejen med 22cm-48cm.
Krvni tlak je sila, s katero kri pritiska na stene žil, po katerih teče. Srce neprestano poganja kri po krvnih žilah, kri pa pritiska na steno žil. Ob tem se ustvarja pritisk ali tlak. Poznamo sistolični (angl. systole = krčenje) ali zgornji krvni tlak, ki ga izmerimo takrat, ko srce iztisne kri v ožilje, in diastolični (angl. diastole = širjenje) ali spodnji krvni tlak, ki ga izmerimo, ko srčna mišica počiva. Višina krvnega tlaka je odvisna od količine krvi, ki jo srce iztisne iz levega prekata v glavno žilo odvodnico (aorto), in od upora krvnih žil. Bolj ko so žile skrčene, višji je krvni tlak. Izrazimo ga v milimetrih živega srebra (mm Hg).
Zakaj meriti krvni tlak doma?
Dokazano je, da visok krvni tlak povzroča poškodbe na žilah in glavnih vitalnih organih. Visok krvni tlak je nevarna bolezen, ki spada med nevarne neodvisne dejavnike tveganja za nastanek možganske kapi, srčnega infarkta, ledvičnega in srčnega popuščanja in ateroskleroze z vsemi njenimi posledicami. Redno merjenje in beleženje krvnega tlaka pripomore k splošni sliki vašega stanja in je koristen pripomoček zdravniku. Pri merjenju doma se izognete tudi
sindromu bele halje , kjer se v zdravniški ordinaciji zaradi vznemirjenja velikokrat pokaže višji krvni tlak, kot pa ga posameznik dejansko ima. Poleg tega pa vas redno spremljanje vrednosti krvnega tlaka spodbudi:
- k zdravemu življenjskemu slog
- k omejevanju soli v prehrani
- k doslednemu jemanju zdravil
k zmanjšanju psihičnih obremenitev zaradi bolezni in s tem boljšemu sodelovanju pri zdravljenju bolezni;
Vse fizične dejavnosti, razburjenje, stres, prehranjevanje, pitje, kajenje, telesna drža in številne druge dejavnosti ali dejavniki (vključno z merjenjem
krvnega tlaka), vplivajo na vrednost krvnega tlaka. Zaradi tega je praktično nemogoče pridobiti enake odčitke krvnega tlaka, tudi v primeru, da bi v krajšem času opravili več zaporednih meritev. Krvni tlak se spreminja tudi glede na del dneva. Najvišjo vrednost se običajno pojavi podnevi in najnižja običajno okoli polnoči. Značilno je, da se začne vrednost večati okrog 3:00 in doseže najvišje ravni podnevi, ko je večina ljudi budnih in aktivnih.
TEHNIČNI PODATKI:
1. Trgovsko ime: Merilec krvnega pritiska
2. Model: My pressure 2.0
4. Velikost aparata: 105 mm × 120 mm × 55 mm
5. Obseg manšete: 22cm ~ 30cm (standardna velikost), 30cm ~ 42cm, 42cm ~ 48 cm (neobvezno)
6. Teža: pribl.310 g
7. Merilna metoda: oscilometrična metoda
8. Spomin prostornina: 2 spomina (M1 in M2), na vsakem lahko shrani do 90 meritev
9. Napajanje: baterijski vložki: 4 x 1,5 V velikost AA,
10. Merilno območje tlaka: 40-260mmHg ( zaznavanje aritmije)
11. Območje merjenje utripa:40 – 160 utripov /min
11.Natančnost: Zračni tlak: ± 3mmHg
Srčni utrip: ± 5%
12. Primerna okoljska temperatura za delovanje: 10ºC – 40ºC
13. Primerna okoljska vlažnost za delovanje: ≤ 85% RH
14. Primerna okoljska temperatura za skladiščenje in prevoz: -20 oC ~ 55 oC
15. Primerna okoljska vlažnost za skladiščenje in prevoz: ≤ 85% RH
16. Primeren okoljski tlak: 80kPa-105kPa
17. Življenjska doba baterijskih vložkov: pribl. 100-krat