Ste vedeli, da lahko propolis tudi vdihujete? Občutek in učinek sta enaka, kot bi prinesli del čebeljega panja v prostor. Da, to je mogoče. Ogromno je napisanega o pozitivnih učinkih propolisa v obliki tinktur, mazil, sprejev ipd. Premalo poznana terapevtska prednost propolisa pa je izhlapnina propolisa, ki nastaja s segrevanjem propolisa na točno določeno temperaturo (82 °C), pri čemer nastaja eterično olje propolisa. Ker se eteričnega olja propolisa ne da kupiti, je še toliko bolj dragocen. Vendar na kakšen način ustvarimo izhlapnino propolisa ter koristimo njene učinke? Je to le domena čebelarjev ali je terapija z izhlapnino propolisa na voljo vsem, tudi za domačo rabo?
Odgovor na to je velika inovacija v apiterapiji, izhlapilnik propolisa Propo Steam, ki navdušuje mnoge, ne samo apiterapevte in čebelarje, ampak tudi družine in posameznike, ki ga uporabljajo v udobju doma (apiterapevtsko predznanje ni potrebno). Zakaj? Glavni razlog je 100% naravna zaščita pred mikrobi v zraku in skrb za dihala brez kemikalij in umetnih dodatkov. Dano od narave!
Izhlapilnik PropoSteam kot rezultat najbolj aktualnih dognanj o propolisu
Propolis služi kot obramba čebelje družine pred zunanjimi dejavniki in enako služi tudi človeku – antimikrobno, protivnetno, antioksidativno imunomodularno delovanje. Če si predstavljamo kaj ta moč proplisa v praksi pomeni za naša dihala in za prostor v katerem se gibamo, je človek res srečnež, da mu narava pomaga pri tegobah.
Propolis v tekoče stanje preide nad 70 °C, intenzivno hlapi nad 80 °C. Globoko zamrznjenega se lahko drobi v mlinčkih in tako pridobljenega lahko segrejemo. To je tudi način, kako nastanejo naše tablete iz propolisa, Propotab. Zmlet, zmrznjen propolis s pomočjo naprave stisnemo in oblikujemo, da je priročen za uporabo z izhlapilnikom Propo Steam (tablet propolisa je prilagojen velikosti dozirne skodelice). Lahko pa preprosto uporabite propolis od lokalnega čebelarja, svež v kosu, potrebno ga je samo narezati na ustrezno velikost.
Pri tej apiterapevtski metodi gre za inovativen način izkoriščanja blagodejnih učinkov propolisa, potrebna je le ustrezna naprava za segrevanje propolisa na ustrezen način. Če ga namreč segrejemo preveč ali premalo, terapija ni ustrezna in učinka ni. Uparilna vrednost propolisa je 82 °C, pri večji temperaturi se propolis žge. Naš PropoSteam je zasnovan tako, da zagotavlja konstantno segrevanje točno na 82 stopinj, kar sicer ni enostavno doseči. Dodatna prednost je tudi ta, da je notranjost izhlapilnika v celoti kovinska, posodica za propolis je steklena, samo ohišje je plastično.
Dva načina uporabe PropoSteama
PropoSteam je zasnovan tako, da zaradi priloženih dodatkov omogoča uporabo propolisa oz. njegove izhlapnine na 2 načina:
1. Uporaba v prostoru: izhlapnino propolisa spustimo v prostor, da zrak razkuži škodljivih mikrobov (bakterije, virusi, plesen..), organskih topil in delcev v zrake. Ko izhlapnina propolisa napolni prostor je kot bi posnemali stanje v panju – antimikrobno, protivnetno, antioksidativno imunomodularno okolje. To pomeni razkužen prostor, ki pa je ključen korak k zdravju dihal. Če ne vdihujemo mikrobov, smo zaščiteni pred bakterijskimi in tudi nekaterimi virusnimi obolenji. Uničimo mikrobe še preden vstopijo v našo telo (dihala), kar je najboljša preventiva za zaščito dihal.
Sposobnost propolisa, da razkuži prostor mikrobov in s tem vseh bakterij, plesni ipd, je veliko odkritje, tako za stroko kot za človeka. Prve raziskave se šele izvajajo, tudi mi na Medikoelu smo naredili svojo, kjer smo merili sestavo izhlapnine propolisa in odkrili, da vsebuje 12% eterično olje propolisa. To je izjemen podatek saj eteričnega olja propolisa (zaenkrat) ni mogoče kupiti tako kot ostala eterična olja.
2. Intenzivna terapija z masko: izhlapnino propolisa vdihavamo skozi masko in s tem koristimo protivnetno in antimikrobno delovanje na dihala. Kadar želimo za svoja dihala intenzivno terapijo s propolisom, svetujemo inhaliranje izhlapnine propolisa skozi masko. Ker je prisotnost eteričnih olj propolisa v izhlapnini zelo visoka, zadošča že 10 intenzivnih vdihov v treh ponovitvah (30 vdihov vse skupaj). Izdihujemo ven iz maske, da ne kopičimo izdihanega odpadnega zraka v maski. Priporočamo enega izmed paketov, ki že vključuje vse potrebno, npr. ta paket)
V slovenskih vrtcih smo l. 2017 izvedli testno raziskavo uporabe PropoSteama, da bi ugotovili konkreten učinek antibakterocidnosti prostora na zdravje otrok. Opazovali smo 2 skupini otrok – prva se je zadrževala v prostoru s prižganim Propo Steamom, druga pa v prostoru brez Propo Steama. Izkazalo se je, da so otroci v igralnicah s prižganim Propo Steamom ostali bolj zdravi in niso kazali simptomov bolezni dihal in podobnih otroških bolezni, v primerjavi z otroci, ki niso bili izpostavljeni Propo Steamu.
Spregledane koristi izhlapnine propolisa
Vsi poznamo propolis tinkture, kreme, mazila, emulzije, mila, zobne paste, spreje za razkuževanje ipd., za 1) preprečevanje in zdravljenje okužb (deluje proti bakterijam, virusom in glivicam), 2) zmanjševanje vnetij in lajšanje bolečin, 3) krepitev imunskega sistema in tudi za 3) zaščito celic pred prostimi radikali, saj je propolis močan antioksidant.
Povsem enake lastnosti pa ima propolis na naša dihala, ko ga vdihujemo oz. z izhlapnino propolisa napolnimo prostor. Če strnemo ključne potencialne koristi vdihavanja propolisa boste tudi razumeli zakaj je izhlapnina propolisa vse bolj priznana in koristna za mnoge ljudi:
- Protivnetni učinki: Propolis vsebuje flavonoide in fenolne spojine, ki imajo protivnetne lastnosti. Vdihavanje teh snovi lahko pomaga zmanjšati vnetje v dihalnih poteh in pljučih.
- Antimikrobne lastnosti: Propolis ima antibakterijske, protivirusne in protiglivične lastnosti. Vdihavanje lahko pomaga pri boju proti okužbam dihal, kot so prehladi, gripe in druge respiratorne okužbe.
- Krepitev imunskega sistema: Propolis lahko stimulira imunski sistem, kar pomaga telesu bolje obvladovati okužbe in bolezni.
- Antioksidativni učinki: Bogat je z antioksidanti, ki lahko pomagajo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom, kar je koristno za splošno zdravje in dobro počutje.
- Olajšanje simptomov alergij: Nekatere študije kažejo, da lahko propolis pomaga zmanjšati simptome alergij, kot so kihanje, srbenje in zamašen nos.
- Podpora dihalnemu sistemu: Vdihavanje propolisa lahko pomaga pri olajšanju simptomov astme in bronhitisa ter drugih kroničnih bolezni dihal.
Na terapijo v apiterapevtsko komoro
Vse več čebelarjev, specializiranih profesionalcev in zdravilskih ordinacij ponuja apiterapevtske komore, kjer lahko vdihujemo panjski zrak ali izhlapnino propolisa in s tem izkoriščamo naravno danost čebel za človekovo boljše počutje in krepitev dihal. Če imate vi sami ali otroci kronične ali akutne težave z dihali, ali pa zaradi stresa in načina življenja potrebujete krepitev imunskega sistema, poiščite apiterapevtske komore v svoji okolici, tukaj je seznam vseh tistih, ki uporabljajo Medikoelove apiterapevtske izdelke za izvajanje terapij.
Če želite zase najbolj učinkovito in celostno apiterapijo, obiščite apikomoro, kjer sledijo protokolu, ki najbolj celovito neguje vse dihalne poti in jo izvajajo certificirani apiterapevti za uporabo Medikoelovih apiterapevtskih naprav, ki so se izobraževali pri apiterapevtu Matjažu Pogačniku. Protokol natančno določa zaporedje postopka, trajanje posamezne terapije in katere apiterapevtske naprave in nastavke se uporabljajo za kateri namen. Če zelo poenostavimo gre za kombinacijo treh terapij:
- nega in priprava dihal z aerosolno terapijo z inhalatorjem,
- terapija vdihavanje panjskega zraka neposredno iz panja,
- terapija vdihavanja izhlapnine propolisa s Propo Steamom.
Kombinacija vseh treh metod je za dihala najboljša, saj vsaka na svojevrsten način neguje sluznico in učinkuje na dihala.
Učimo se od narave in se zatekajmo k 100% naravnim metodam. Apiterapija je ravno to, saj povezuje človeka in čebele. Skozi to sožitje ponuja prijazne rešitve za krepitev zdravja in počutja. Če želite Propo Steam uporabljati doma ali ga vključiti kot apiterapijo v svoji zdravilski praksi, poglejte v našo spletno trgovino, še posebej priporočamo pakete z apiterapevtskimi izdelki, ki že vključujejo vse potrebno za takojšnjo uporabo.
VIRI
Vošnjak Mitja, 1992: Propolis : zdravilo jutrišnjega dne
Pedrotti Valter, 2003: Med, cvetni prah, matični mleček, propolis in strup : lastnosti in učinki pridelkov čebeljega panja in apiterapija
Pušnik Vlado, 2020: Pridobivanje propolisa
Pušnik Vlado, 2020: Predelava propolisa
Milivojevič ognjen, 2012: Naravno zdravljenje s čebeljimi proizvodi
Kandolf Borovšak, Andreja, 2016: Kakovostni in varni čebelji pridelki – čebelarjeva trajna skrb in odgovornost
Bentzien, Claudia ; Salata, Claudia, 2017: Mmm— med : dobrote iz medu, voska in propolisa
Interni vir, strokovni intervju: Matjaž Pogačnik